Stowarzyszenie Wspierania Rodziny ma już 20 lat

  • 2 grudnia 2019, Robert Karp

Stowarzyszenie Wspierania Rodziny w Bielsku-Białej, które prowadzi m.in. poradnię rodzinną z nauką naturalnego planowania rodziny, organizuje też bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną i terapeutyczną dla wszystkich zagrożonych przez współczesne choroby społeczne, obchodzi 20-lecie swego istnienia. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 12 grudnia 2019 r.

O godzinie 16.00 w kaplicy kurii diecezjalnej w Bielsku Białej (ul. Żeromskiego 5) sprawowana będzie Msza św. Po liturgii spotkanie przy herbacie i kawie.

Ośrodek Wspierania Rodziny został powołany dekretem biskupa Tadeusza Rakoczego jako placówka wspierająca i uzupełniająca działalność podejmowaną przez działający od 1996 roku Diecezjalny Fundusz Obrony Życia.

Pierwsza siedziba Ośrodka mieściła się w budynku należącym do Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej przy ul. Grzybowej 8. Ośrodek funkcjonował tam 10 lat, korzystając z życzliwości KIK. W 1999 powstało Stowarzyszenie Diecezjalny Ośrodek Wspierania Rodziny, które wspomagało działalność Diecezjalnego Ośrodka Wspierania Rodziny poprzez różnorodną pracę jego członków i sympatyków. 9 maja 2002 roku Stowarzyszenie Diecezjalny Ośrodek Wspierania Rodziny zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.

Od 28 września 2004 roku Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego. Z tego tytułu może pozyskiwać środki na działalność statutową z 1 % podatku dochodowego.

Na początku swej działalności w Ośrodku były prowadzone zajęcia szkoły gospodarstwa domowego: kroju i szycia, nauka gotowania i pieczenia, robótki ręczne oraz zajęcia z naturalnego planowania rodziny.

Stałą ofertą placówki stały się dyżury psychologa, prawnika i doradcy rodzinnego oraz warsztaty „Szkoły dla Rodziców”. Powstała pracownia artystyczna, w której prowadzone są cieszące się wielkim zainteresowaniem zajęcia z makramy, malowania na szkle, filcowania artystycznego, tkactwa, serwetkowej techniki zdobienia-decoupage, pracy z gliną i zręcznych rąk. W 2011 roku rozpoczęły się także zajęcia w pracowni komputerowej dla osób pragnących nabyć umiejętności wykorzystania sprzętu komputerowego w życiu codziennym, ze szczególnym uwzględnieniem osób dojrzałych. Od grudnia 2008 do lipca 2010 roku Stowarzyszenie prowadziło Diecezjalny Dom Matki i Dziecka.

Od 14 czerwca 2010 roku Stowarzyszenie Wspierania Rodziny w Bielsku-Białej mieści się w budynku przy ul. Bystrzańskiej 55C, oddanym do użytkowania Stowarzyszeniu przez Urząd Miejski, za życzliwą zgodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej. W ośrodku można również skorzystać z pomocy: prawnika, psychologa, doradcy rodzinnego, lekarza pediatry, mediatora rodzinnego, doradcy zawodowego. Aby to zrobić, należy się jednak umówić telefonicznie: 33 810 12 55.

6 kwietnia 2011 r. Stowarzyszenie wybrało na swego patrona św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, wielkiego duszpasterza, opiekuna rodzin, społecznika i naukowca, pochodzącego z pobliskich Wilamowic, beatyfikowanego przez Jana Pawła II i kanonizowanego przez Benedykta XVI.

Szczegóły na temat działalności Ośrodka Wspierania Rodziny na: www.dowr.com.pl