Uczennica cieszyńskiego „Kopernika” wśród laureatek konkursu pro-life

• 2 lipca 2020, Robert Karp

Rekordowo dużym powodzeniem cieszyła się tegoroczna 16. edycja ogólnopolskiego młodzieżowego konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Mimo pandemii, napłynęło z całej Polski 1100 prac, które oceniono w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej, każdej w dwóch przedziałach wiekowych: szkoła podstawowa kl. 4–8 i szkoła ponadpodstawowa. Paula Jałowiecka z Kozakowic Górnych, ucząca się w II LO im. M. Kopernika w Cieszynie ze swa pracą pt. „Nie odpuszczaj, przerwij pępowinę, a nie życie” zajęła 3. miejsce.

W rozmowie z bielsko-żywieckim Gościem Niedzielnym Paula wyjaśniła, że chciała, by jej praca była wołaniem o odwagę w miłości – „by dać komuś życie i wspierać je choćby nie wiem co”.

„Namalowałam balon, a w nim dziecko. To obraz ulotności i kruchości życia poczętego. Nie jest trudno wypuścić balonik, który odleci do nieba. Sznurek balonika trzyma postać kobiety. Chciałam pokazać, że nikt na świecie nie jest sam – każda nasz decyzja oddziałuje na kogoś. Miłość zawsze musi być relacją do drugiego człowieka. Nie można kochać niczego” – tłumaczy w rozmowie z GN.

Jak poinformowali organizatorzy, z powodu dużej konkurencji i wysokiej jakości prac pojawił się duży problem z wyborem zwycięzców. Zdaniem przedstawicieli krakowskiej organizacji, troszczącej się o życie każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, młodzi konkursowicze, wykazali się „nieprzeciętnymi umiejętnościami, starannością, bogactwem i doborem słownictwa, a także oryginalnością ujęcia tematu”.

„W przesłanych pracach można było dostrzec refleksję nad wartością życia i godnością człowieka. Podejmowane były tematy trudne, takie jak: trud i zmagania ludzi niepełnosprawnych, życie osób w podeszłym wieku oraz cierpienie nieuleczalnie chorych dzieci” – można przeczytać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które podziękowało młodym za świadectwo szacunku dla wartości ludzkiego życia.

Z uwagi na epidemię koronawirusa, uroczystego wręczenia nagród nie zaplanowano. Organizatorzy skontaktowali się z laureatami telefonicznie.

Dotąd na wszystkie edycje młodzieżowego konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”, nadesłano 20 tys. prac plastycznych, literackich i multimedialnych.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zostało założone w Krakowie w 1999 r. przez dr. inż. Antoniego Ziębę (1948–2018), który od chwili jego powstania aż do śmierci pełnił funkcję prezesa. Misją PSOŻC jest troska o ludzkie życie na każdym etapie jego rozwoju.