Zaproszenie dla rodzin do Krakowa

• 14 listopada 2018, Robert Karp

Z okazji Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie zaprasza na bezpłatne warsztaty dla rodzin z dziećmi, które odbędą się 18 listopada 2018, w godz. od 12:00 do 17:00 na przestrzeni ekspozycyjnej wystawy czasowej Polonia Sacra.

Warsztaty edukacyjne stwarzają możliwość do obcowania ze sztuką poprzez kreatywne zabawy. Dzieci rozwijają wiedzę i wyobraźnię, poznają historię, uczą się nowych pojęć i interpretują dzieła sztuki.

Dojazd do Krakowa we własnym zakresie.

Adres: Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły, ul. Kanonicza 19-21, Kraków. Muzeum znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy zamku królewskim na Wawelu. Najłatwiej jest dostać się do nas na piechotę lub tramwajem nr 73, 78, 10, 18, 6 – przystanek Wawel.

Link do strony facebookowej, gdzie pojawiać się będą wszystkie aktualne informacje dotyczące wydarzenia: https://www.facebook.com/MuzeumArchidiecezjalneKrakow/

Ekspozycję „Polonia Sacra. Ze skarbca archidiecezji krakowskiej” otwarto w krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym 7 listopada. Znalazło się na niej ok. 200 dzieł sztuki.

Dyrektor placówki ks. prof. Andrzej Witko wytłumaczył, że wystawa oznacza zarazem „nowe otwarcie” działalności muzeum. „Pragniemy, by ten niegdysiejszy dom kard. Wojtyły, o czym przypomina jego odtworzony gabinet, stał się domem otwartym dla wszystkich, gdzie czuje się atmosferę troski o piękno i dobro” – podkreślił.

„Tytuł i zawartość wystawy Polonia Sacra (Polska uświęcona) przywołuje z jednej strony bogate przesłanie narodowe wpisujące się w dzieje artystyczne naszej ojczyzny, ale także tego, co w dziejach Polski jest święte. Chcemy na to wszystko popatrzeć przez pryzmat wyjątkowych dzieł sztuki zgromadzonych na terenie archidiecezji krakowskiej. Mają nam wskazać tę niezwykłą duchową przestrzeń, odkrywaną przez całe pokolenia w tęsknocie za wolnością” – wyjaśnił duchowny.

Większość obiektów na wystawie pochodzi z Krakowa, głównie z Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły i kurii metropolitalnej oraz m.in. z parafii archikatedralnej na Wawelu, parafii mariackiej, opactwa cystersów i Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksponatów spoza Krakowa użyczyły parafie m.in. w Gaju, Gruszowie, Wieliczce.

Wśród eksponatów są obrazy maryjne m.in. z Krakowa, Bolechowic, Gaju i Raciborowic. Po raz pierwszy zobaczyć też można obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, pędzla Józefa Unierzyskiego, zięcia Jana Matejki. Najcenniejszym dziełem, prezentowanym po raz pierwszy, jest XVI-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, powstały w kręgu warsztatu Łukasza Cranacha, odnaleziony w kościele w Raciborowicach. Wizerunek znalazł się w specjalnie zaaranżowanym oratorium.

W Muzeum Archidiecezjalnym można oglądać ponadto wizerunki polskich świętych, m.in. drewniane XVIII-wieczne figury św. Wojciecha i św. Stanisława z kościoła w Leńczach, obraz św. Stanisława z Muzeum Archidiecezjalnego czy wizerunek bł. Salomei z klasztoru klarysek w Krakowie.

Po raz pierwszy na wystawie muzealnej pokazano również wyposażenie tzw. Gabinetu Historycznego, stworzonego w krakowskim Pałacu Biskupim przez bp. Jana Pawła Woronicza, a więc: cykl obrazów pędzla Michała Stachowicza i Franciszka Smuglewicza ukazujących nadanie przez Kazimierza Wielkiego przywilejów wiślickich, założenie Uniwersytetu Krakowskiego, Unię Lubelską, księcia Józefa Poniatowskiego wjeżdżającego do Krakowa i przysięgę Kościuszki na Rynku Głównym w Krakowie.

„Polonia Sacra” to także dzieje kard. Adama Stefana Sapiehy czy kard. Karola Wojtyły oraz innych wybitnych duchownych, których działalność miała niebagatelne znaczenie w dążeniach Polaków do wolności.

Ekspozycję będzie można oglądać do 14 kwietnia przyszłego roku.