5. rocznica beatyfikacji Męczenników z Pariacoto

• 4 grudnia 2020, Robert Karp

Mija piąta rocznica beatyfikacji Męczenników z Pariacoto: pochodzącego z Łękawicy o. Michała Tomaszka i jego współbrata we franciszkańskim zakonie o. Zbigniewa Strzałkowskiego, zamordowanych 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto, w Peru, z rąk terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”. Dokładnie 5 grudnia 2015 r. w Chimbote, w Peru, zostali wyniesieni na ołtarze. W uroczystości wzięła wówczas udział grupa około 200 polskich pielgrzymów, którzy w różnych grupach przybyli na to podniosłe i radosne wydarzenie. Wśród nich było rodzeństwo i rodziny nowych błogosławionych, a także hierarchowie, na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Byli również obecni księża biskupi ordynariusze diecezji, z których pochodzili męczennicy – np. bp Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej oraz bp Andrzej Jeż z diecezji tarnowskiej.

Piąta rocznica tego uroczystego – również dla naszej diecezji – wydarzenia jest okazją do przypomnienia tamtych chwil.

Uroczystości związane z beatyfikacją można przedstawić w postaci 5 odsłon:

Odsłona 1 – Wigilijne czuwanie – CHIMBOTE

Dzień przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, w katedrze w Chimbote odbyło się modlitewne czuwanie. Zgromadziło ono setki wiernych, którzy uczestniczyli w Eucharystii, adoracji i koncercie ku czci Męczenników z Peru.

Odsłona 2 – Beatyfikacja – CHIMBOTE

5 grudnia 2015 roku, o godz. 10.00 czasu miejscowego, podczas uroczystej Mszy św. na stadionie w Chimbote, o. Michał Tomaszek, o. Zbigniew Strzałkowski i ks. Alessandro Dordi zostali beatyfikowani.

Mszy św. przewodniczył kard. Angelo Amato, który reprezentował Ojca Świętego Franciszka. Na jej początku odczytał dekret beatyfikacyjny, który oficjalnie dołączył misjonarzy męczenników do grona błogosławionych. Potem odsłonięto obraz beatyfikacyjny i wniesiono relikwie nowych błogosławionych. W homilii kard. Amato zwrócił uwagę na to, że nowi błogosławieni kierowali się w swoim życiu językiem miłości. Miłości, która jest prawdziwym świetlistym szlakiem, przynoszącym życie.

Uroczystość beatyfikacyjna zgromadziła ok. 20.000 osób, w tym bardzo dużą liczbę kapłanów. Odbyła się ona w atmosferze dziękczynienia i wielkiej radości, której widzialnym i słyszalnym znakiem był śpiewany przez wszystkich hymn beatyfikacyjny „Testigos de la Esperanza”.

Odsłona 3 – Dziękczynienie za beatyfikację – PARIACOTO

W miejscu, w którym żyli i pracowali nasi polscy misjonarze, a także gdzie ponieśli męczeńską śmierć, w dniu 6 grudnia odbyły się pełne radości uroczystości dziękczynne za dar beatyfikacji O. Michała i O. Zbigniewa.

O godz. 10.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. dziękczynna, której przewodniczył abp Salvador Pineiro Garcia-Calderon – przewodniczący Konferencji Episkopatu Peru. Mszę św. poprzedziło otwarcie i poświęcenie nowej kaplicy grobu błogosławionych męczenników, gdzie przeniesiono ciała O. Michała i O. Zbigniewa po dokonanej wcześniej ekshumacji. Sama Msza św. przebiegała w duchu wielkiej radości, co podkreślały pojawiające się akcenty typowo peruwiańskie.

Po zakończeniu liturgii odbył się marsz pojednania i pokoju, który zakończył się przejściem przez „bramę miłosierdzia”. Potem była okazja udać się na miejsce męczeństwa i tam w zadumie uklęknąć na miejscu, gdzie 9 sierpnia 1991 roku nasi męczennicy oddali swoje młode życie.

Odsłona 4 – Dziękczynienie za beatyfikację – LIMA – franciszkanie

7 grudnia świętowano we franciszkańskiej parafii w Limie. Mszą św. dziękowano za dar beatyfikacji męczenników z Pariacoto.

Mszy św., która rozpoczęła się o godz. 20.00, przewodniczył Minister Generalny Zakonu Franciszkanów o. Marco Tasca. W homilii zwrócił uwagę na to, że tym co wyróżniało męczenników były: odwaga w podejmowaniu zadań, dar dzielenia się z innymi oraz ubóstwo.

Przed błogosławieństwem natomiast kilka słów o procesie beatyfikacyjnym powiedział emerytowany biskup diecezji Chimbote Luis Bambaren. Na zakończenie każdy z uczestników Eucharystii otrzymał obrazki z wizerunkami nowych błogosławionych i relikwiami II stopnia.

Odsłona 5 – Dziękczynienie za beatyfikację –LIMA – katedra

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w limeńskiej katedrze odbyła się Msza św. dziękczynna, której przewodniczył kard. Juan Luis Cipriani Thorne, arcybiskup Limy. Eucharystia zgromadziła wiele osób, wśród których była grupa pielgrzymów z Polski oraz przedstawiciele władz polskich w Peru.

Radosne przeżywanie i świętowanie tego wielkiego wydarzenia, jakim była beatyfikacja pierwszych polskich misjonarzy męczenników, była dla wszystkich okazją do umocnienia wiary, nadziei i miłości oraz doświadczenia Kościoła w Peru i tych, którzy go tworzą. Sprzyjała wielu spotkaniom z ludźmi, którzy i dzisiaj dają świadectwo, że męczeńska śmierć nowych błogosławionych przyniosła i przynosi dobre owoce.

Błogosławieni Michale i Zbigniewie – módlcie się za nami.

Tekst i zdjęcia: ks. Janusz Talik