Diecezjalne spotkanie kolędników misyjnych

• 22 stycznia 2019, Robert Karp

W żywieckiej konkatedrze Narodzenia NMP odbyło się 20 stycznia 2019 r. diecezjalne spotkanie kolędników misyjnych. Wydarzenie zwieńczyło jednocześnie tegoroczną akcję pomocy dla dzieci z Rwandy i Burundi. Mali misjonarze odwiedzili licznych mieszkańców rodzimych parafii, kwestując na rzecz swych rówieśników z afrykańskiego kontynentu.

Przebrani w kolorowe stroje kolędnicy misyjni i ich opiekunowie wzięli udział w Eucharystii pod przewodnictwem ks. inf. Władysława Fidelusa. Mszę św. w żywieckiej konkatedrze koncelebrował bielsko-żywiecki dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Janusz Talik. W czasie przeznaczonym na kazanie kolędnicy z Czańca przedstawili swoje „Jasełka krakowskie”, opowieść o wędrówce Świętej Rodziny po Polsce i ziemi beskidzkiej.

Wśród grup kolędników misyjnych pojawili się na spotkaniu przedstawiciele: parafii św. Bartłomieja w Czańcu z opiekunką s. Antoniną Wojdyłą, św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim z s. Boguchwałą Perlak, św. Marcina w Ochabach z Barbarą Labak, a także dwóch parafii w Skoczowie: Matki Bożej Różańcowej z Dorotą Kocyrz oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła z Joanną Walczyk i Pawłem Moskałą.

Za hojność i wielkie serce dziękował wszystkim zaangażowanym i wspierającym misje ks. Grzegorz Gruszecki, proboszcz konkatedralnej parafii.

W auli Domu Katolickiego uczniowie żywieckiej podstawówki zaprezentowali specjalne przedstawienie, które było swoistą interpretacją opowieści o narodzinach Jezusa w sercu człowieka. Po konkursie misyjnym, prezentacji multimedialnej i poczęstunku wystąpiła wspólnota „Misyjnej Jutrzenki” z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Gospodarzami spotkania byli kolędnicy z młodzieżowej grupy wolontariatu misyjnego w Żywcu wraz z s. Anetą Laszczak. Wspierali ich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu z s. Małgorzatą. Wśród gości było także 38 misyjnych rodziców adopcyjnych, którzy podjęli się finansowego wspierania dzieci z misji, prowadzonej przez siostry serafitki w Boliwii.