Misyjni kolędnicy w Skoczowie i Kiczycach

• 2 lutego 2020, Robert Karp

W Skoczowie i Kiczycach odbyło się 1 lutego 2020 r. diecezjalne spotkanie z udziałem kolędników misyjnych, którzy dzielili się swym doświadczeniem kolędowania na rzecz pomocy dzieciom Amazonii. Wydarzenie zorganizowali diecezjalny referent ds. misji ks. Janusz Talik oraz wspólnota „Misyjna Jutrzenka” z parafii pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Przebrani w kolorowe stroje kolędnicy misyjni i ich opiekunowie wzięli udział w Eucharystii koncelebrowanej. Przy ołtarzu modlili się: ks. Juliusz Kropacz, ks. Janusz Talik i ks. Wojciech Grzegorzek. W kazaniu ks. Talik wyjaśnił istotę misyjnego kolędowania. „Chcemy przyjść im z pomocą, chcemy sprawić, by ich dzieciństwo było lepsze. Jestem wam bardzo wdzięczny, że podjęliście tę próbę i inicjatywę papieża Franciszka, który poprosił dzieci na całym świecie, aby pomyślały o dzieciach w Amazonii, w Ameryce Południowej i przyszły im z pomocą. Myślę, że dla was to też był piękny czas – mogliście pomóc i cieszyć się radością Bożego Narodzenia, bo pomaganie to jest wyraz naszej miłości” – powiedział kapłan.

Po Mszy św. grupy zwiedzały miejsca związane z życiem najsłynniejszego skoczowianina – Muzeum Parafialne im. Jana Sarkandra i kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Skoczowie. Następnie grupy przejechały do strażnicy OSP w Kiczycach. Tu nastąpiła prezentacja grup kolędniczych. Każda z nich opowiedziała o swojej działalności i pokazała zdjęcia z akcji Kolędnicy Misyjni 2019/2020. Obejrzano również występ jasełkowy „Misyjnej Jutrzenki” ze Skoczowa.

W spotkaniu udział wzięły następujące grupy:

Dzieci Maryi z parafii Imienia NMP w Cieszynie-Bobrku z katechetką Urszulą Maślanką,

Dzieci Maryi, ministranci i Szkolne Koło Caritas z parafii NSPJ i przy Szkole Podstawowej nr 7 w Cieszynie-Krasnej, z katechetką Anną Ficoń,

Szkolne Koło Caritas z parafii św. Marcina i przy Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Ochabach, z katechetką Barbarą Labak,

Dzieci Maryi z parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rudzicy, z ks. Wojciechem Grzegorzkiem,

Koło Misyjne “Misyjna Jutrzenka” z parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, z animatorami Joanną Walczyk, Pawłem Moskałą i opiekunem duchowym ks. Juliuszem Kropaczem,

Grupa dziecięca z parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie-Górnym Borze, z katechetką Dorotą Kacyrz,

Młodzieżowy Wolontariat Misyjny z parafii Narodzenia NMP w Żywcu, z s. Anetą Laszczak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Bolesnej oraz Markiem Mucharskim, reprezentującym rodziny parafii, które adoptowały 42 dzieci z domu dziecka w boliwijskim Santa Cruz.

Na koniec mali misjonarze otrzymali książeczkę dla dzieci o życiu św. Jana Sarkandra.

fot. Monika Jaworska, “Niedziela na Podbeskidziu”, ox.pl