Nowa książka o męczeństwie ojców Michała i Zbigniewa

  • 5 czerwca 2018, Robert Karp

W Polsce ukazała się książka peruwiańskiego dziennikarza „Pasja Michała i Zbigniewa. Ostatnie godziny życia męczenników w relacjach świadków”. Została wydana nakładem Wydawnictwa Franciszkanów Bratni Zew.

Alex Cordero Cuisano był dzieckiem, kiedy w jego rodzinnym miasteczku Pariacoto zostali zamordowani przez komunistycznych terrorystów franciszkańscy misjonarze: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek. Gdy po studiach powrócił do Pariacoto, rozpoczął śledztwo dziennikarskie. Sam po latach wspominał: „Podobnie jak wiele dzieci z mojego pokolenia, nie rozumiałem przyczyn tego, co się wydarzyło. W następnych latach ludzie wciąż opowiadali o tej tragedii. Wierzyłem, że w końcu dowiem się prawdy”.

Przez cztery lata zbierał materiały, rozmawiał ze świadkami tamtych wydarzeń i dogłębnie analizował fakty. Jak doszło do morderstwa polskich franciszkanów? Kto zdradził? Opowieść napisana jest w reporterskim stylu. Zawiera wiele wzruszających momentów. Choć czytelnik wie, jak zakończy się historia, trzymany jest cały czas w napięciu.

Książkę „Pasja Michała i Zbigniewa. Ostatnie godziny życia męczenników w relacjach świadków” można nabyć osobiście w Biurze Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto w Krakowie przy ul. Hetmana Żółkiewskiego 14 lub dzwoniąc pod numer 124286111 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00), albo pisząc na adres internetowy: meczennicy@franciszkanie.pl. Pojawi się ona również w wielu katolickich księgarniach.

7 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. Na ołtarze zostali wyniesieni w 2015 r.