O misjach w Etiopii w Klubie Seniora „Na Obszarach”

• 16 października 2020, Robert Karp

O najważniejszych faktach nt. geografii, historii, kultury, różnic etnicznych, językowych i dziejów chrześcijaństwa w Etiopii opowiedziała s. Anna Ewa Trzepacz ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego podczas spotkania 8 października 2020 r. w przyrafialnym Klubie Seniora „Na Obszarach” w Bielsku-Białej. Misjonarka, pochodząca z komorowickiej wspólnoty parafialnej, od 22 lat pracuje na misjach w tym afrykańskim kraju.

Zakonnica przybliżyła szczegóły jej posługi misjonarskiej, opowiadając o swej pracy z uchodźcami w Sudanie Południowym i Ugandzie. Wyjaśniła, jak pomaga rodzimym mieszkańcom w ośrodku zdrowia w misji Waragu, 2 tys. m n.p.m. „Nie ma tu elektryczności, nie dociera transport publiczny. By działało laboratorium i lodówki potrzebne do przechowywania leków, siostry muszą korzystać z agregatów” – wytłumaczyła.

Wraz z dwiema współsiostrami z Indii i Indonezji codziennie przyjmują nawet stu pacjentów z bardzo różnymi chorobami i dolegliwościami. Wykonują badania laboratoryjne, udostępniają leki z misyjnej apteki, a przede wszystkim są gotowe do posługi o każdej porze dnia i nocy.

Katolicy w Etiopii stanowią ok. 0,7 % mieszkańców. Siostry posługują wszystkim, z takim samym oddaniem, nie pytając o wyznawaną religię czy pochodzenie etniczne. Głoszą Ewangelię nie tyle słowem, ile miłością i miłosierdziem.

„Pomaga się człowiekowi, który jest w potrzebie. Nie musi być katolikiem. Jesteśmy dla wszystkich. Człowiek przychodzi i potrzebuje pomocy. Nie pytamy kim jest, jaka jest jego wiara” – powiedziała.

fot. Caritas diecezjalna