Papieska intencja ewangelizacyjna na maj 2019

• 6 maja 2019, Robert Karp

Aby Kościół w Afryce poprzez zaangażowanie swoich członków był zaczynem jedności pomiędzy narodami, a także znakiem nadziei dla tego kontynentu.

Kościół w Afryce zaczynem jedności

OTWARTOŚĆ RODZI JEDNOŚĆ

Zaangażowanie członków Kościoła najlepiej widać poprzez ich dzieła. W Afryce, skąd pochodzę, mieliśmy we wsi drewnianą kaplicę pokrytą słomianym dachem. Kiedy padał deszcz, lało się do środka. Była więc potrzeba zbudowania nowej kaplicy. Byłem zaskoczony, kiedy zobaczyłem, że także niechrześcijanie pomagali przy jej budowie. Niedzielne spotkania organizowane dla młodzieży w parafii były otwarte dla wszystkich, także dla niechrześcijan. Takie spotkania organizowano również w sąsiednich wsiach.

TANZANIA

Misjonarze ewangelizują, głosząc dobrą nowinę. Prowadzą też szkoły, do których Afrykanie chętnie wysyłają swoje dzieci. Misjonarze ze Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia mają w Tanzanii seminarium duchowne, w którym studiują kandydaci na księży z różnych krajów. Niektórzy po studiach postanawiają pozostać świeckimi. Warto pamiętać o pierwszym prezydencie Tanzanii Juliusie K. Nyerere, który ukończył m.in. Nyegina Mission Centre. Głosił, że bez jedności Afryka nie ma przyszłości. W 2006 r. w Watykanie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Konferencja biskupów w Tanzanii upomina rząd, aby pamiętał o swoich obowiązkach. W ubiegłym roku biskupi spotkali się i napisali do rządu list z prośbą o nową konstytucję.

MOZAMBIK

Dzięki sile jedności mediacje Wspólnoty św. Idziego przy Watykanie pomogły w 1992 r. zakończyć wojnę domową w Mozambiku i zawrzeć pokój. Myślenie afrykańskie jest takie: „I am because we are” – jestem, bo jesteśmy. Wierni, Kościół i rząd, angażując się w dzieła lokalne i krajowe, budują bardzo potrzebną jedność między Afrykańczykami. Nie jest to łatwe, ale dzięki wierze i modlitwie możliwe.

Módlmy się, aby Kościół w Afryce był zaczynem jedności pomiędzy narodami, a także znakiem nadziei dla tego kontynentu.

Tekst: Ditrick Julius Sanga IMC z Tanzanii

Źródło: Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce; http://missio.org.pl/