Wspólnie o misjach – spotkanie Rady Krajowej PDM

  • 15 lutego 2017, Mateusz Kierczak

W dniach 7-9 lutego br. w Szklarskiej Porębie (diec. legnicka) odbyło się spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.

We wtorek wieczorem, po długiej drodze i wielkim zachwycie nad pięknem Dolnego Śląska, rozpoczęliśmy spotkanie Eucharystią, której przewodniczył ks. dr Bogdan Michalski – legnicki dyr. diecezjalny PDM. W homilii, wychodząc od biblijnego zachwytu nad stworzeniem, ks. Michalski wskazywał nam drogi realizacji tego dzieła we współpracy i animacji misyjnej. Bóg dał nam siłę, zdolności i czas, byśmy byli wierni temu posłannictwu. Wieczorem tego dnia spotkaliśmy się z pasterzem diecezji legnickiej bpem Zbigniewem Kiernikowskim, który wprowadził nas w specyfikę tego lokalnego Kościoła. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy refleksji księdza biskupa na temat roli ochrzczonych w misji wspólnoty Kościoła. W naszej wspólnocie zrodziło się wiele refleksji. Stwierdziliśmy, że potrzeba nam uformowanych, świadomych parafian i animatorów, którzy przykładem życia wskażą na żywego Boga i żywą wspólnotę wiary. Wielkim zadaniem dla nas wszystkich jest aktywizacja młodzieży, ponieważ w prawie każdej diecezji pojawiają się pytania: Co zrobić, aby nasi młodzi katolicy byli prawdziwie świadkami wiary? Rozmowy dotyczyły też innych zagadnień, przede wszystkim jednak dzieliliśmy się doświadczeniem lokalnego Kościoła, bo niemalże z każdego regionu Polski był przedstawiciel PDM – od Ełku po Gliwice i od Koszalina do Rzeszowa.

Drugiego dnia pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, gdzie gorąco powitał nas kustosz ks. prał. Marian Kopko, siostry benedyktynki i opowiadające swoją historię mury opactwa cystersów – „chrzcielnica Śląska”. To miejsce urzekło nas, a jednocześnie zawstydził fakt, że tak mało wiemy o perłach baroku sakralnego, a jeszcze mniej o początkach misyjnych w naszym kraju. Eucharystia i kazanie należały do legnickiego bpa pomocniczego ks. Marka Mendyka, który bardzo mocno podkreślił zadanie PDM w Polsce, jakim jest animowanie współpracy na polu misyjnym. Mieliśmy też niepowtarzalną okazję zawierzyć wszystkich członków PDM oraz ofiarodawców i współpracowników opiece Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Wieczorem tego dnia rozmawialiśmy o pracy diecezjalnego dzieła misyjnego, czyli o tym wszystkim, co robimy w swoich rodzinnych diecezjach na rzecz Kościoła misyjnego.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy wspólną Mszą św. pod przewodnictwem ks. prałata Tomasza Atłasa, dyrektora krajowego PDM. W homilii przypomniał nam o wyjątkowym miejscu kobiety w dziele ewangelizacji, nawiązując do liturgii słowa, ale też do śmierci polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, która niedawno została zamordowana w Boliwii.

Wreszcie nadszedł czas na sprawozdania poszczególnych sekretariatów PDM oraz dyrektora Wydawnictwa Missio-Polonia. Sprawozdania finansowe ukazały wymiar materialny naszej posługi za rok 2016. Oczywiście pojawiły się też wnioski dotyczące akcji AdoMiS, Kolędników Misyjnych, współpracy z Żywym Różańcem czy wspólnej rekolekcyjnej formacji kapłanów.

To coroczne spotkanie zawsze jest dla nas cenne – jako platforma budowania relacji międzyosobowych i dzielenia się dobrymi pomysłami.

 

Źródło: Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce; missio.org.pl

Zdjęcia: A. Lendzion, missio.org.pl