• Data rozpoczęcia: 18 maja 2019
III Świętojański Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Bielsku-Białej
Koncert Kameralny
18.05.2019 , sobota, godz. 19.00, kościół św. J.Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach
Wystąpią: Renata Drozd -sopran, Zuzanna Bator – organy
W programie m.in.:  J.S.Bach, Schubert, Franck

Renata Drozd – sopran

Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem.  Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u prof. Ingrid Kremling , prof. Ryszarda Karczykowskiego  oraz prof. Christiana Elssnera .

Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych, m.innymi: I wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za Pieśń Zapomnianą ufundowaną przez Towarzystwo im.F.Chopina na III Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 1995 r., II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju w 2002 r. (I miejsca nie przyznano). Była  półfinalistką Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu. W 2000 r. wzięła udział w tournee artystycznym z Filharmonią Świętokrzyską w Holandii, Belgii, Luxemburgu; wykonując partię solową „Requiem” W.A. Mozarta. W 2001 roku zadebiutowała w Operze Bałtyckiej w Gdańsku partią Micaeli w „Carmen” G. Bizeta. W 2002-2003 współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie kreowała partię tytułową w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kalmana.W tym samym roku odbyła trasę koncertową po Szwecji, Danii, Norwegii i Niemczech z programem „Strauss-Galla” i „Glanzlicher Operette”z orkiestrą pod dyr. Marka Tracza. W latach 2005-2012 była solistką Teatru Muzycznego w Lublinie, w którym kreowała główne partie operowe i operetkowe, m.in. Silvy Varescu („Księżniczka Czardasza” E. Kalmana), Hanny Glavari („Wesoła Wdówka” Fr. Lehara), Księżnej Marii(„Ptasznik z Tyrolu” K. Zellera), Saffi(„Baron Cygański” J. Straussa), Rosalindy(„Zemsta Nietoperza”J. Straussa), Micaeli („Carmen” G. Bizeta), Violetty Valery(„Traviata”G. Verdiego), Pamina („Czarodziejski flet” W.A. Mozarta). Brała udział w międzynarodowych festiwalach. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju i Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. Wielokrotnie zapraszana przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego do udziału w koncertach  o tematyce patriotycznej w ariach i pieśniach. Współpracując z Filharmonią Świętokrzyską w Kielcach wykonała partie sopranowe w Stabat Mater G. Rossiniego ,IX Symfonii L.van Beethovena, Stabat Mater K. Szymanowskiego, oraz dziełach W.A. Mozarta: Msza Koronacyjna ,Regina coeli, Vesperae solennes de confessore, Missa solemnis in c ( Waisenhaus –Messe). Wykonuje również repertuar kantatowo-oratoryjny prezentując go na Międzynarodowych Festiwalach Sakralnych. Często bierze udział w koncertach świątecznych, noworocznych, karnawałowych, narodowościowych i okazjonalnych.W 2008r. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał jej Nagrodę Województwa Lubelskiego za osobisty wkład w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej. W 2010r. otrzymała Nagrodę Miasta Kielce za promocję kultury w regionie.W 2012r. za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowana dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012r.  prowadzi klasę śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych L. Różyckiego w Kielcach. W 2017r.otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakę honorową ”Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Zuzanna Bator – koncertująca organistka, organizator życia kulturalnego, żona, mama dwóch synów.

Jest absolwentką Liceum Muzycznego we Wrocławiu (klasa organów prof. Klemensa Kamińskiego), Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego) i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie (klasa organów prof. Bernharda Haasa).
Jako stypendystka programu „Socrates – Erasmus” studiowała przez rok w klasie organów prof. Jona Laukvika w Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie. Ma na swoim koncie nagrody na ogólnopolskich konkursach organowych: I nagroda w 2004 roku we Wrocławiu, II nagroda w 2008 roku w Krakowie, dwa wyróżnienia w Poznaniu w 2008 roku. Jest również półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Organowego w 2007 roku w Brnie. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, m.in. Guy Boveta, Lorenzo Ghielmiego i Daniela Rotha. Koncertuje w wielu krajach europejskich jako solistka oraz akompaniatorka, a także w duecie Bator&Bator wykonując autorskie transksrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi razem z mężem Maciejem. Bierze udział w Festiwalach organowych w Polsce, na Litwie, w Niemczech, Francji, we Włoszech, Hiszpanii.  Od 2012 lat mieszka w Świdnicy, gdzie razem z mężem prowadzi Fundację Dobrej Muzyki. Jest dyrektorem artystycznym Fundacji, w tym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, Koncertów Ziemi Świdnickiej i Koncertów Zimowych. W ciągu kilku lat prowadzenia Fundacji zorganizowała ponad 150 koncertów, zapraszając wybitnych artystów z całego świata. Wraz z mężem nagrała dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy. W roku 2019 realizuje dwa stypendia twórcze: Stypendium Ministra Kultury na cykl koncertów „Transkrypcje organowe dla dzieci w Kościele Pokoju w Świdnicy” oraz stypendium Pani Prezydent Świdnicy na cykl audycji dźwiękowych i filmów „Między Organami”. Jako koncertująca organistka szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX i XXI wieku.