• Data rozpoczęcia: 27 września 2018

XXVII edycja Viva il canto, Cieszyn 2018

MSZA POLSKA WEDŁUG KS. TWARDOWSKIEGO

Koncert realizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie, czwartek 27 września 2018r., godz. 19.30; Cena biletu: 20 zł

Wykonawcy: Sądecka Orkiestra Kameralna, sekstet wokalny proMODERN w składzie: Joanna Lalek – sopran, Ewa Puchalska – sopran, Ewelina Rzezińska – mezzosopran, Andrzej Marusiak – tenor, Krzysztof Chalimoniuk – baryton, Piotr Pieron – bas oraz: Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, Leszek Mieczkowski – dyrygent, [Krzysztof Kolberger] – głos narratora (nagrany w roku 1998)

„Msza Polska” to zręczne połączenie muzyki klasycznej i poezji śpiewanej. W treści i gatunku nawiązuje do spuścizny mszy koncertowej, ale nie jest to forma użytkowa – wielokrotnie teksty poezji zastępują kluczowe teksty liturgiczne używane podczas mszy katolickiej. Tak jest na przykład w Credo, gdzie tekst wyznania wiary został w całości zastąpiony najważniejszym bodaj wierszem księdza Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi”. Wszystkie te zabiegi konstrukcyjne i koncepcyjne były konsultowane przez Hadriana Filipa Tabęckiego z księdzem Twardowskim na etapie tworzenia, jak i po premierze.