Order Uśmiechu dla papieża z leśniańskim akcentem

• 3 sierpnia 2017, Robert Karp

„Za to, że jest otwarty na dzieci i zawsze możemy na niego liczyć” – tak brzmi oficjalne uzasadnienie decyzji o przyznaniu papieżowi Franciszkowi Orderu Uśmiechu. Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się 2 sierpnia w Watykanie, a Kapitułę podczas tego wydarzenia reprezentowali: kanclerz Marek Michalak (Rzecznik Praw Dziecka) i ks. Piotr Sadkiewicz, proboszcz parafii w Leśnej koło Żywca. Order Uśmiechu do papieskiej sutanny przypiął 9-letni Miłosz, po przekazaniu przez 14-letnią Julię Ojcu Świętemu dziesiątków listów od polskich dzieci. „Bardzo lubię listy od dzieci” – skomentował Franciszek, oglądając dziecięce rysunki.

Ceremonia miała miejsce w Auli Pawła VI podczas audiencji generalnej. Papież był wyraźnie wzruszony i zadowolony. Mocno uściskał dzieci, wyrażając wdzięczność za ich szlachetny gest. Zgoda na przypięcie Orderu jest bezprecedensowa, gdyż papież Franciszek z zasady nie przyjmuje odznaczeń.

Franciszek jest drugim papieżem w historii, ktory został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Wcześniej odznaczenie przyjął Jan Paweł II (267. Kawaler Orderu Uśmiechu). Papież Franciszek otrzymał legitymację z numerem 1000.

Podczas spotkania członkowie Kapituły przekazali papieżowi książkę „Nigdy tego nie zapomnę”, jaką o nim napisała polska pisarka dla dzieci Renata Piątkowska. Papież złożył również autograf na jednym egzemplarzu publikacji. „Proszę zanieść ją na moje biurko” – powiedział Franciszek odbierając od członków Kapituły kilka egzemplarzy książek. Papież pobłogosławił także akcję Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”, którą wspiera m.in. Rzecznik Praw Dziecka.

Wnioski o order dla Franciszka złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie oraz jedenaście pojedynczych osób.

Dzieci jednocześnie przypomniały, że papież przeznaczył na licytację motor marki Harley-Davidson na pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka, dofinansował zakup windy w szkole podstawowej i gimnazjum „Zawsze razem” w Poznaniu, podarował wieczne pióro oraz szwajcarski zegarek na aukcję Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko”, a w ciągu swojego trzyletniego pontyfikatu wziął udział dwukrotnie w akcji „Szlachetna Paczka”.

Order Uśmiechu to honorowe odznaczenie nadawane od 1968 za działalność na rzecz dzieci, przyznawane na ich wniosek przez Kapitułę Orderu Uśmiechu. W 1979 roku sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę i patronat objął nad nim UNICEF. Dzieci uhonorowały tym niezwykłym odznaczeniem już 1000 osób z całego świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Jan Paweł II, XIV Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, prof. Zbigniew Religa czy Steven Spielberg.

Kawalerem Orderu Uśmiechu jest od 2009 roku także znany z propagowania idei transplantologii i rejestracji dawców szpiku kostnego, proboszcz parafii w Leśnej na Żywiecczyźnie ks. Piotr Sadkiewicz. Duchowny przyznał w rozmowie z KAI, że, od kiedy otrzymał odznaczenie nie przestaje go ono cieszyć, ale także wciąż zobowiązuje do działań i pracy na rzecz najmłodszych. Jak zauważył, istotą uśmiechu jest szczerość i otwarcie na drugiego człowieka.

rk, KAI; foto: @OrderUsmiechu